• Homepage
 • >
 • اخبار
 • >
 • تکالیف قانونی خریداران بیش از 200 سکه از بانک مرکزی

تکالیف قانونی خریداران بیش از 200 سکه از بانک مرکزی

 • by smehrabani
 • ژوئن 22, 2019
 • 0
خریداران سکه 200

رییس کل سازمان امور مالیاتی کشور طی دستورالعملی، تکالیف قانونی خریداران بیش از 200 سکه و همچنین اشخاص حقوقی خریدار سکه را مشخص کرد.
به گزارش رسانه مالیاتی ایران، دکتر امید علی پارسا، پیرو دستورالعمل شماره 200/98/507/ص مورخ 1398/3/12 و جهت ایجاد هماهنگی و وحدت رویه در تعیین مالیات عملکرد دریافت‌کنندگان سکه از بانک مرکزی، دستورالعمل جدیدی صادر کرد که در آن نحوه تسلیم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی بابت خرید سکه از بانک مرکزی مشخص شده است.
وی در خصوص مفاد این دستورالعمل عنوان کرد: اشخاص حقیقی خریدار بیش از 200 سکه از بانک مرکزی، برای درآمدهای حاصل از واگذاری سکه‌های مزبور، مشمول مالیات بر درآمد بوده و مکلف به انجام تکالیف قانونی از جمله تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر قانونی هستند; به استثنای مودیانی که مشمول مالیات مقطوع بابت خرید کمتر از 200 سکه شده اند.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور افزود: چنانچه هر یک از اشخاص حقیقی که کمتر از 200 سکه دریافت کرده و مشمول دستورالعمل مالیات مقطوع سکه بوده، اما مایل به استفاده از تسهیلات دستورالعمل موردنظر نباشند، می‌توانند در اجرای مقررات ماده 100 قانون مالیات‌های مستقیم، اظهارنامه مالیاتی خود را تسلیم کنند و پرونده آنها بر اساس مفاد این دستورالعمل مورد بررسی و رسیدگی قرار می گیرد.
دکتر پارسا، در خصوص تکلیف اشخاص حقوقی خریدار سکه از بانک مرکزی نیز گفت: کلیه اشخاص حقوقی خریدار سکه فارغ از تعداد سکه‌های خریداری شده، مشمول مفاد این دستورالعمل هستند و مکلفند رویداد مالی مربوط به خرید و فروش سکه را نیز در اظهارنامه مالیاتی خود منعکس و اعمال کنند.
وی از دریافت کلیه اطلاعات مربوط به خرید و پیش خرید سکه اشخاص حقوقی و همچنین کلیه اطلاعات مربوط به اشخاص حقیقی که مبادرت به خرید سکه کرده اند، خبر داد و گفت: این اطلاعات در سامانه های مربوطه بارگذاری شده و جهت رسیدگی به ادارات کل امور مالیاتی مربوطه ارسال می‌شود.
وی ادامه داد: اطلاعات مربوط به تراکنش های بانکی مربوط به اشخاص موضوع این دستورالعمل، از طریق دفتر بازرسی ویژه، مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی به ادارات امور مالیاتی ذیربط ارسال می شود.
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص نحوه رسیدگی به پرونده خرید و فروش سکه اشخاص حقیقی و حقوقی نیز گفت: چنانچه مودی اقدام به تسلیم اظهارنامه مالیاتی و ابراز خرید، فروش و یا اعلام موجودی سکه حسب مورد در موعد مقرر کرده باشد، اداره امور مالیاتی مربوط، اظهارنامه مالیاتی مودی را با اطلاعات دریافتی تطبیق داده و ضمن رسیدگی و اظهارنظر در خصوص میزان فروش و همچنین موجودی پایان دوره سکه، وفق مقررات مربوط و این دستورالعمل، نسبت به تشخیص مالیات اقدام می نماید.
وی اضافه کرد: در مواردی که مودی از تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر خودداری کرده و اسناد و مدارک مثبته مبنی بر فروش و یا عدم واگذاری (موجودی) سکه خریداری شده از بانک مرکزی جمهوری اسلامی را ارائه نکند، در این صورت چنانچه اسناد و مدارک مثبته‌ای مبنی بر احراز قیمت فروش سکه ارائه یا واصل نشود با رعایت مقررات تبصره (2) ماده 97 اصلاحی مصوب 1380/11/27 قانون مالیات های مستقیم، تفاوت مبلغ خرید از بانک مرکزی جمهوری اسلامی با بهای روز سکه در تاریخ تحویل از سیستم بانکی که توسط سازمان امورمالیاتی کشور اعلام می شود با رعایت مقررات مواد 152 و 153 قانون مذکور به عنوان درآمد مشمول مالیات، مبنای محاسبه مالیات قرار می گیرد..
رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور در خصوص اشخاص حقیقی که فاقد پرونده مالیاتی در ارتباط با خرید و فروش سکه باشند، نیز گفت: ادارات کل مالیاتی می باید در مواردی که مودی (اشخاص حقیقی) فاقد پرونده مالیاتی در ارتباط با خرید و فروش سکه ( از جمله طلافروشی و صرافی) باشد، ابتدا نسبت به تشکیل پرونده مالیاتی برای مودی اقدام کرده و سپس نسبت به صدور احکام جهت رسیدگی به کلیه منابع مالیات‌های مستقیم مودیان مزبور اعم از مشاغل، حقوق و تکلیفی حسب مورد اقدام کنند.
وی اضافه کرد: کارگروه های رسیدگی منتخب می باید پس از دعوت از مودی و درخواست ارایه اسناد و مدارک مربوط حسب مورد، طبق دفاتر و اسناد و مدارک ارایه شده توسط مودی، یا اطلاعات مربوط به تراکنش های بانکی و یا اطلاعات مأخوذه از پایگاه های اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی طبق دستورالعمل اقدام کنند.
دکتر پارسا در خصوص نحوه اعتراض به مالیات تعیین شده نیز گفت: چنانچه اشخاص موضوع این دستورالعمل، نسبت به مالیات تعیین شده معترض باشند، می‌توانند نسبت به طرح ادعای خود در مراجع دادرسی مالیاتی اقدام و درخواست رسیدگی مجدد کنند.
وی همچنین اظهار داشت: فروش سکه طلا ضرب شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، در مرحله عرضه توسط بانک مذکور، مشمول مالیات بر ارزش افزوده بوده و بنابراین بعد از اولین فروش توسط بانک مزبور تا اعلام بعدی مشمول مالیات و عوارض ارزش افزوده نخواهد بود.
وی در خاتمه تاکید کرد: مودیان مالیاتی موضوع این دستورالعمل می باید جهت تسلیم اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات متعلق به سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور به نشانی www.tax.gov.ir مراجعه کنند.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *