درآمد فروش و تخفیفات آن در گزارش فصلی

  • by smehrabani
  • اکتبر 29, 2019
  • 0

حسین مهربانی 

مشاور مالیاتی

طبق ماده ۱۶۹ و ۱۶۹ مکرر در قانون مالیات های مستقیم مودیان مالیاتی موظف هستند برای تعیین میزان مالیات خرید و فروش های فصلی در مهلت مقرر شده همه اسنادو مدارک مربوط به ان را به سازمان امور مالیاتی ارائه کرده تا بر اساس آن میزان مالیات مودیان مشخص شود و در صورت عدم ارائه اطلاعات لازم در این خصوص ممکن است مشمول جریمه های سنگین گردند.

سامانه ارسال الکترونیکی صورت معاملات فصلی مشمولان مالیات، مدتهاست که یکی از پر مراجعه ترین سامانه های دولتی برای اشخاص حقوقی در ۳۱ استان کشور است. طبق دستورالعمل ماده صد و شصت و نه قانون مالیات های مستقیم، کلیه  مودیان موظف هستید که صورت معاملات سه ماهه خود را طبق دستورالعمل و رویه و فرآیندی که در سامانه معاملات فصلی ارائه شده، ثبت کنند. کلیه اطلاعات خرید و فروش و قراردادها و پرداختی ها و دریافتی های قراردادی و غیر قراردادی که مشمول مالیات است، بایستی در این سامانه ثبت شود.

نکته ای که باید توجه کنید ان است که حداکثر زمان دوره ارسال اطلاعات سه ماهه، چهل و پنج روز بعد از پایان هر فصل است.

در سامانه گزارش فصلی فروش اگر شرکتی 110 ریال درآمد فروش داشته باشد، 10 ریال تخفیف داخل فاکتور درج و در نتیجه 9 ریال هم ارزش افزوده داشته است مبلغی که باید در گزارش فصلی می تواند مبنای محاسبه جریمه قرار می گیرد به شرح زیر است:

 129=110 + 10 + 9 = مبلغ قابل درج در گزارش فصلی

به عبارت دیگر باید سامانه گزارشات فصلی در درآمد فروش مبلغ 110 ریال در قسمت تخفیفات مبلغ 10 ریال و در ارزش افزوده مبلغ 9  ریال درج گردد صحیح می باشد. اما اگر شرکتی درآمد فروش را خالص به مبلغ 100 ریال گزارش نماید و 9 ریال هم در قسمت ارزش افزوده درج نماید مبلغ گزارش شده به شرح زیر خواهد بود:

109 = 9 + 100 = مبلغ گزارش شده در سامانه گزارشات فصلی

در این حالت شرکت کل مبلغ معامله را گزارش ننموده و مشمول جریمه خواهد بود که مبلغ گزارش نشده به شرح زیر خواهد بود :

20 = 109 – 129 = مبلغ ارسال نشده در سامانه گزارشات فصلی

بنابراین بدر ارسال گزارش فروش باید تخفیفات جداگانه در سامانه معاملات فصلی ارسال گردد و اگر به صورت خالص گزارش شود معادل 2 برابر تخفیف مشمول جریمه خواهد بود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *