اشخاص حقیقی در چه حالتی مشمول مالیات بر ارزش افزوده می باشند؟

  • by smehrabani
  • مارس 6, 2020
  • 0
مشاور مالیاتی

حسین مهربانی

مشاور مالیاتی کارشناس رسمی دادگستری

خیلی از اشخاص حقیقی از من سوال دارند که اشخاص حقیقی در چه حالتی مشمول مالیات بر ارزش افزوده می شوند؟ برای پاسخ به این سوال باید به فراخوانها هفت گانه سازمان امور مالیاتی به استناد ماده 18 قانون مالیاتهای مراجعه نمود. در فراخوان اولیه كليه اشخاص حقيقي واجد حداقل يكي از شرايط زير مشمول ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده گردیدند:

الف) كليه وارد كنندگان؛

ب) كليه صادر كنندگان؛

 ج) كليه فعالان اقتصادي كه مجموع فروش كالاها و ارائه خدمات آنها در سال 1386 سه ميليارد ريال يا بيشتر بوده است؛(واحدهای صنفی که دارای شخصیت حقیقی بوده و تابع شورای اصناف کشور می باشند از این بند شرایط مشمولیت مرحله اول، مستثنی گردیدند)

 د) كليه فعالان اقتصادي كه مجموع فروش كالاها و ارائه خدمات آنها در پنج ماهه آغازين سال 1387، يك ميليارد و دويست پنجاه ميليون ريال يا بيشتر بوده است.(واحدهای صنفی که دارای شخصیت حقیقی بوده و تابع شورای اصناف کشور می باشند از این بند شرایط مشمولیت مرحله اول، مستثنی گردیدند)

این مرحله از ثبت نام در 1 مهر ماه 1387 بوده است بنابراین تا این مرحله اگر شخص حقیقی حتی در سالهای بعد صادرات یا واردات داشته و یا درآمد آن شخص از 3 میلیارد ریال در سال بیشتر باشد مشمول ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده می باشد.

در مرحله دوم اسامی برخی مشاغل اعلام شده که اگر شخص حقیقی در این نوع مشاغل مشغول به فعالیت باشد صرف نظر از میزان درآمد باید در نظام مالیات بر ارزش افزوده ثبت نام نماید. این مشاغل به شرح زیر می باشد:

1.كارخانه‌ها و واحدهاي توليدي كه براي آنها جواز تأسيس و پروانه‌ي بهره‌برداري از وزارتخانه‌ي ذيربط صادر شده يا مي‌شود؛
2.بهره‌برداران معادن؛
3. ارائه دهندگان خدمات حسابرسي، حسابداري و دفترداري و همچنين خدمات مالي؛
4. حسابداران رسمي شاغل؛
5. ارائه دهندگان خدمات مديريتي و مشاوره‌اي؛
6. ارائه دهندگان انواع خدمات انفورماتيك، رايانه‌اي اعم از سخت افزاري، نرم افزاري و طراحي سيستم؛
7. متل‌ها و هتل‌هاي سه ستاره و بالاتر؛
8. بنكداران، عمده فروش‌ها، فروشگاه‌هاي بزرگ، واسطه‌هاي مالي، نمايندگان توزيع كالاهاي داخلي و وارداتي و صاحبان انبارها؛
9. نمايندگان موسسه‌هاي تجاري و صنعتي، اعم از داخلي و خارجي؛
10. مؤسسات حمل و نقل موتوري و باربري داراي مجوز از مراجع ذيربط، زميني، دريايي و هوايي باربري (به استثناء واحدهايي كه صرفاً به امر حمل و نقل مسافر اشتغال دارند)؛
11. مؤسسات مهندسي و مهندسي مشاور؛
12. مؤسسات تبليغاتي و بازاريابي.

این مرحله از 1 مهر ماه 1388 به بعد می باشد همان گونه که در مرحله اول نیز گفتم چنانچه اشخاصی به فعالیتهای فوق شروع به فعالیت نمایند چنانچه شروع فعالیت از 1 مه ماه 1388 به بعد باشد از تاریخ شروع فعالیت مشمول ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده می باشد. به عنوان مثال یک حسابدار رسمی از 1 اردیبهشت 1392 به عنوان شاغل انفردای شروع به حسابرسی می نماید این شخص با توجه به فراخوان دوم که از 1 مهر ماه 1388 لازم الاجرا است از تاریخ دوره مالیاتی بعد یعنی از ابتدای تابستان مشمول ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده می باشد.

در فراخوان سوم بر داشتن درآمد 3 میلیارد ریال و مشمولیت کلیه اشخاص دارای سقف درآمد 3 میلیلارد ریال در سال مجدداً تاکید شده که مشمول ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده می باشند اما در مرحله چهارم ثبت نام همانند مرحله دوم برخی از مشاغل دیگر صرف نظر از میزان درآمد مشمول ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده شدند که به شرح زیر می باشد:

1.صاحبان كارگاه هاي صنعتي (اعم از صنفي وغير صنفي كه داراي حداقل برق سه فاز 50 آمپرباشد)؛
2 .فروشندگان طلا و جواهر؛
3. فروشندگان آهن آلات ؛
4 صاحبان تالارهاي پذيرائي و رستورانها؛
5. صاحبان متل و هتلهاي يك و دوستاره و هتل آپارتمان؛
6. صاحبان نمايشگاهها و فروشگاههاي خودرو و بنگاه معاملات املاك؛
7. صاحبان تعميرگاههاي مجازخودرو؛
8. چاپخانه داران ؛
9. صاحبان دفاتراسناد رسمي؛
10. صاحبان مراكزارتباطات رايانهاي، دفاتر خدمات ارتباطي (دفتـر خـدمات مشـتركين تلفـن همـراهوآژانـس هـاي
پستي) و دفاتر خدمات دولت الكترونيك (پليس+10) و دفاتر خدمات الكترونيك شهر؛
11. صاحبان دفاترخدمات مسافرتي و جهانگردي؛
12. صاحبان سينماها، تماشاخانه هاو مكانهاي تفريحي و ورزشي.

بنابران در این مرحله نیز این مشاغل با هر سطح درآمدی مشمول ثبت نام شده اند که باید به استناد ماده 18 قانون مالیات بر ارزش افزوده ثبت نام نمایند. و از تاریخ 1 مهر ماه 1389 به بعد لازم الاجرا بوده است.

مرحله پنجم صرفاً در ارتباط با اشخاص حقوقی می باشد اما در مرحله ششم برخی از مشاغل بدون در نظر گرفتن درآمد مشمول ثبت نام شده اند که از ابتدای سال 1394 لازم الاجرا  بوده است که به شرح زیر می باشد:

1. چلوکبابیها، سالن هاي غذاخوري و سفره خانه هاي سنتی؛
2. اغذیه فروشی هاي زنجیره اي با مالکیت واحد و یا نام و نشان و عنوان تجاري واحد فارغ از مساحت محل کسـب و کار و نوع مجوز؛

مرحله هفتم نیز مرتبط با ثبت نام اشخاص حقوق می باشد.

بنابراین اشخاص حقیقی به استثنای فعالیتهای مندرج در ماده 12 اگر در سال سطح درآمد آنها از 3 میلیارد ریال بیشتر باشد به استناد فراخوان 1 و 3 مشمول ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده می باشد. اگر اشخاص حقیقی به فعالیتهایی که در فراخوانهای 2، 4 و 6 از انها نام برده شده باشند از تاریخ فراخوان و اگر بعد از فراخوان شروع به فعالیت نموده باشند از اولین دوره مالیاتی بعد از شروع مشمول ثبت نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده می باشند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *