کتاب گزارش نویسی در حسابرسی و بازرسی قانونی نوشته حسین مهربانی

  • by smehrabani
  • دسامبر 14, 2020
  • 0
گزارش نویسی در حسابرسی و بازرسی قانونی

کتاب گزارش نویسی در حسابرسی و بازرسی قانونی

کتاب حاضر حاصل تلاش بيش از ده سال تجربه اينجانب در حرفه حسابرسي مي‌باشد و در برگيرنده دستورالعمل تهيه گزارشات مختلف حسابرس مستقل و بازرس قانوني مي‌باشد اين گزارشها شامل، گزارش حسابرس مستقل، بازرس قانوني، رسيدگي به اطلاعات مالي آتي، گزارش حسابرس مستقل در موارد خاص، نکات مرتبط با بندهاي بند تاکيد بر مطلب خاص، ساير بندهاي توضيحي، تداوم فعاليت، تاييديه درخواستي از اشخاص ثالث و ساير موضوعات مرتبط با گزارشگري مي‌باشد که بر طبق استانداردهاي حسابرسي و نيز دستورالعملهاي صادره توسط جامعه حسابداران رسمي ايران تهيه گرديده است. به دليل گستردگي مطالب و نيز حالت‌هاي مختلف يک بند توضيحي، و با توجه به اين که يک بند توضيحي متناسب با ميزان تحريف يا محدوديت در رسيدگي و نيز شرح وقايع اتفاق افتاده در هر  واحد مورد رسيدگي، در گزارش منعکس مي‌گردد لذا سعي گرديده است که ابتدا ميزان و نوع تحريف در واحد مورد رسيدگي بيان و متناسب با آن بندهاي توضيحي به عنوان نمونه آورده شود. بديهي است که بندهاي توضيحي به عنوان نمونه و يک راهنماي عمل بوده و با توجه به شرايط واحدهاي مورد رسيدگي و شرايط آنها ادبيات و موضوعات آن مي‌تواند متفاوت باشد.

اين کتاب قابل استفاده براي حسابرسان ارشد، سرپرستان و سرپرستان ارشد و مديران موسسات حسابرسي و داوطلبان عضويت در جامعه حسابداران رسمي مي‌باشد. همچنين دانشجويان کارشناسي حسابداري مي‌توانند براي بخش گزارشگري حسابرسي از اين کتاب استفاده نمايند. ترتيب مطالب به نحوي مي‌باشد که سه فصل اول کتاب به گزارشگري گزارش حسابرس مستقل پرداخته شده و فصل چهار و پنج کتاب نيز در برگيرنده گزارشگري گزارش حسابرس مستقل در موارد خاص و گزارش اطلاعات مالي آتي مي‌باشد. گزارش بازرس قانوني نيز در فصل ششم به طور جداگانه آورده شده است و در آن علاوه بر گزارش بازرس قانوني درباره صورتهاي مالي، گزارش درباره تبصره 2 ماده 162 نيز به تفضيل بيان گرديده است.

براي آشنايي بيشتر و نيز بالا بردن مهارت گزارش نويسي فصل هفتم اين کتاب به سوالات تشريحي آزمون عضويت در جامعه حسابداران رسمي ايران همراه با نکات مرتبط با هر بند و پاسخهاي تشريحي اختصاص يافته است.

 

                                                                   حسين مهرباني

 

 

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
Previous «
Next »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *